Termin: 16 listopada 2017 r.
Miejsce: Lublin
Temat przewodni: „Lapis Philosophorum”

Szkoły PaderewskiDom Słów zapraszają na kolejne obchody Światowego Dnia Filozofii. W tym roku myślą przewodnią wszystkich działań jest Lapis Philosophorum, czyli poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czym jest kamień filozoficzny.

16 listopada odbędzie się cykl spotkań i warsztatów poświęconych filozoficznemu namysłowi nad światem. Wspólnie zastanowimy się, czy legendarna formuła kamienia filozoficznego jest pociągająca dla współczesnego człowieka. Co chcielibyśmy odmienić w naszym życiu, w jakie recepty na szczęście wierzymy?

Lapis Philosophorum odzwierciedlał odwieczne marzenia i pragnienia człowieka. Dla jednych był legendarną substancją zamieniającą metale nieszlachetne w złoto, dla innych kryształem o cudownych właściwościach, który jest zdolny obdarzyć człowieka długowiecznością i mądrością. Przez niektórych był postrzegany jako sekretna formuła — zasada, zgodnie z którą zorganizowany jest świat. Kto posiada taką wiedzę, ma nieograniczoną władzę. Nie dziwi zatem, że poszukiwanie kamienia filozoficznego dla wielu stało się sensem życia.

  • Koordynatorka projektu: Joanna Jawiczuk

Warsztaty „Wielka Księga Pytań bez odpowiedzi”
Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych, wprowadzające w świat filozofii. Ich celem jest odkrywanie wielowymiarowości świata, rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia, prowadzenia dyskusji i prezentowania własnych opinii. Podczas pierwszej części zajęć dzieci zmierzą się z pytaniami, które zrodzą się po lekturze tekstu. Będą musiały odnieść się do pomysłów swoich kolegów i koleżanek, wyrazić i nazwać swe wątpliwości. Punktem wyjścia zajęć są bajki i opowiadania filozoficzne.

W drugiej części zajęć uczestnicy wezmą udział w warsztacie introligatorskim, podczas którego każdy z nich samodzielnie wykona tytułową księgę. Dzieci poznają zagadnienia związane z introligatorstwem, dowiedzą się, jakie maszyny i urządzenia były wykorzystywane w procesie produkcji książek oraz poznają podstawy ich obsługi. Proces ten obejmuje: zapoznanie się z technikami szycia książek, przygotowanie oraz wykonanie zdobień oprawy.

  • Prowadzenie: Magdalena Krasuska, Alicja Magiera
Warsztaty „Córki Filozofii. Alchemia i jej młodsza siostra Chemia”
Dawno, dawno temu w starożytnej Grecji przyszła na świat Filozofia. Dziewczynkę wyróżniało to, że nie było dla niej rzeczy nieciekawych czy nudnych. Chciała poznać i zrozumieć cały świat. Zaczęto na nią mówić Miłująca Mądrość, bo jej dociekliwość i chęć nauki nie miała granic. Kiedy dorosła, a na świat przyszły jej liczne córki, odchowała je, a potem powiedziała im, że nadszedł czas, aby obrały swoją drogę i usamodzielniły się. Chcemy Wam opowiedzieć historię Alchemii i Chemii — dwóch sióstr, które zmieniły świat.

Warsztaty „Filozoficzne Typoduchy”
Typoduchy to typograficzne poduszki z cytatami. Słyszymy, że dobrze się na nich śpi, ładnie komponują się z mieszkaniem, dodają otuchy i inspirują. Uczestnicy „Filozoficznych Typoduch” będą mieli możliwość własnoręcznego wykonania typoduch z filozoficznymi cytatami i sentencjami. Warsztaty obejmują proces wyboru cytatu, kroju, szycia poduch i nanoszenia napisów.

  • Prowadzenie: Monika Czapka, Katarzyna Celewicz
Warsztaty „Filozoficzne Typotorby”
Zajęcia z cyklu DIY (Do it Yourself), podczas których uczestnicy wcielą się w designerów i wykonają torby o tematyce filozoficznej, dzięki którym będą mogli kreować „modę na filozofię”. W ramach spotkania uczestnicy poznają wybrane techniki projektowania typograficznego, a następnie wykonają hasła na bawełnianych torbach. Motywem przewodnim projektów będzie myśl filozoficzna.

  • Prowadzenie: Magdalena Krasuska
Warsztaty zecerskie — afisz Światowego Dnia Filozofii
Nie ma już alchemików, a zecerów jest niewielu. Czy tajniki warsztatu starej drukarni są tak samo cenne jak wiedza o kamieniu filozoficznym? Przyjdź i sprawdź. Podczas warsztatów zecerskich uczestnicy zmierzą się z zagadnieniem zaprojektowania i wykonania afiszu upamiętniającego obchody Światowego Dnia Filozofii. Poznają metody i narzędzia pracy drukarza oraz nieistniejącego już zawodu zecera. W ramach warsztatu uczestnicy poznają kompletny proces przygotowania druku w drukarni typograficznej: przygotowanie matrycy, druk, rozebranie matrycy.

  • Prowadzenie: Robert Sawa
Instalacja artystyczna / performance
Deptak Krakowskiego Przedmieścia na krótki moment zamieni się w przestrzeń spotkania z filozofią. Czy sztuka może nas przybliżyć do zrozumienia tajemnicy kamienia filozoficznego?

  • Realizacja: Anna Kłys, Maciej Pałka
Sokrates Cafe
Poszukiwanie kamienia filozoficznego zajmowało ludzkość przez wieki i choć nauka dowodzi, iż alchemiczna idea przekształcenia pospolitego materiału w szlachetny nie jest możliwa, to idea zmiany własnego życia, która kryje się za metaforą lapis philosophorum, nie przestaje być intrygująca. Nieustannie pragniemy, by nasz los odmienił się niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Czego właściwie szukamy? Co i dlaczego chcemy odmienić? Co spełnia dziś rolę kamienia filozoficznego? Odpowiedzi na te i inne pytania będziemy wspólnie szukać podczas spotkania w swobodnej konwencji Socrates Cafe.

  • Prowadzenie: dr Teresa Klimowicz
Spotkanie z Filozofem — dr hab. Andrzej Kapusta

O filozofii jako terapii. Ku etyce zaangażowania i auto-transformacji

Pod ideą kamienia filozoficznego kryje się hasło wewnętrznej przemiany, własnej transformacji dokonywanej poprzez filozoficzną praktykę, swoiście pojętą refleksyjną ascezę. Celem wykładu jest pokazanie terapeutycznej funkcji filozofii dzisiaj. Czy filozofia może być pomocna?, czy jest w stanie nas zmieniać? czy może wspomagać procesy decyzyjne? Jaka jest różnica między terapią filozoficzną i filozofią terapeutyczną? W jakim zakresie może konkurować ze współczesną psychoterapią i praktyką religijną? Czy może być wspierana przez badania z obszaru kognitywistyki i nauk humanistycznych? Pytania te są również okazją do refleksji nad pojmowaniem zdrowia psychicznego i filozoficznej refleksji nad współczesną medycyną i psychiatrią. Zapraszamy Państwa na spotkanie, na którym postaramy się wyjaśnić czym jest doradztwo filozoficzne i filozofia coachingu. Zechcemy przekonać tych, którzy wątpią w terapeutyczną moc filozofii.

  • Prowadzenie: dr hab. Andrzej Kapusta
Gra miejska

Lapis Philosophorum to gra fabularna oparta na różnych koncepcjach filozoficznych, które łączy idea czterech żywiołów. Uczestnicy gry nie tylko poznają elementy historii filozofii, ale również będą mieli szansę zmierzyć się z przeciwnościami stojącymi im na drodze do zdobycia legendarnego skarbu.

Chcesz odkryć, czym jest kamień filozoficzny? Podejmij wyzwanie.

  • Autorzy gry: Joanna Jawiczuk, Magdalena Krasuska, Maciej Tuora
  • Konsultant gry: Marcin Słowikowski

Lokalizacja gry miejskiej Lapis PhilosophorumGrafikę przygotował Maciek Pałka

 

 

  • Dom Słów

    Dom Słów

  • Fundacja Heuresis

    Fundacja Heuresis

  • Międzynarodowe Szkoły Paderewski

    Międzynarodowe Szkoły Paderewski

  • Wydział Filozofii i Socjologii UMCS

    Wydział Filozofii i Socjologii UMCS

  • Polski Komitet ds. UNESCO

    Polski Komitet ds. UNESCO

  • Prezydent Miasta Lublin

    Prezydent Miasta Lublin

  • Rektor UMCS

    Rektor UMCS

  • Polskie Towarzystwo Filozoficzne

    Polskie Towarzystwo Filozoficzne

  • Pożegnanie z Afryką

    Pożegnanie z Afryką

  • Dziennik Wschodni

    Dziennik Wschodni

  • Filozofuj!

    Filozofuj!

  • Polskie Radio Lublin

    Polskie Radio Lublin

  • Radio Centrum

    Radio Centrum

  • Telewizja Akademicka TV UMCS

    Telewizja Akademicka TV UMCS

Do góry