Wydarzenie będzie fotografowane. Zapraszamy do zapoznania się z treścią klauzuli informacyjnej administratora danych osobowych: TUTAJ
Improwizacja Teatralna: „Życie jak pudełko czekoladek.”
„Forrest Gump” to naprawdę kultowy film, a spostrzeżenia głównego bohatera trafiają w punkt. Chociażby wtedy, kiedy mówi o życiu jako pudełku czekoladek- nigdy nie wiesz, co Ci się trafi, ale trudno sobie odmówić tej przyjemności rozgryzania łakoci.
Więcej >>
Improwizacja teatralna ma w sobie coś z tego magicznego momentu wybierania czekoladki. Nie możemy przewidzieć jak się potoczy, ale liczymy na to, że to będzie prawdziwie słodka przyjemność. Uczestnicy wraz z aktorami będą współtworzyć opowieść. Liczymy na to, że w tej spontanicznie kreowanej rzeczywistości, błyśnie choćby na chwilę, barwny obraz prawd o dobrym życiu.
Realizacja: Poławiacze Pereł
Działanie w przestrzeni: Kąpiel leśna
Bezpieczna, dobra przestrzeń. Pełna kojących dźwięków i kolorów. Źródło inspiracji, radosnej, spontaniczności, spokojnej refleksji. Miejsce dla każdego i każdej nieco inne, a jednak otwarte dla nas wszystkich. Żyjące swoim rytmem, gdzie wolno płynące minuty, pozwalają nam poczuć się w pełni obecnym. Las.
Więcej szczegółów >>
Kąpiele Leśne to prozdrowotna praktyka, która w naturalny sposób pomaga poprawić samopoczucie, przywraca energię i spokój. Praktyka Shinrin – Yoku pochodzi z Japonii, gdzie od lat 80-tych jest z sukcesem wdrażana jako element profilaktyki zdrowia. Kąpiele Leśne redukują stres, poprawiają samopoczucie, dodają energii i wzmacniają układ odpornościowy.
Prowadząca: Joanna Ciepielewska- przewodniczka Kąpieli Leśnych Forest Therapy Institute
Warsztaty z bajką filozoficzną: „Trzy pytania”
Jak wiele pytań i jakie trzeba sobie zadać, aby zrozumieć, czy jest się naprawdę szczęśliwym? Czy to, co nazywamy pechem możemy jednak obrócić w łut szczęścia?
Więcej szczegółów >>
Czy to nie jest tak, że wszystko zależy od punktu widzenia? Spróbujemy spojrzeć na szczęście i nieszczęście jako dwa ważne w życiu momenty, które niosą nam wiadomości o nas samych. Dojdziemy do tego zadając sobie nie tylko trzy pytania, słuchając opowieści, książek, które o tym mówią, a także spróbujemy stworzyć własne manifesty szczęścia.
Prowadząca: Alina Januszczyk
Warsztaty z bajką filozoficzną on-line: „Jeżozwierze – jak żyć wśród ludzi?”
„Życie jest kłopotliwą sprawą, dlatego, aby je znieść, zamierzam rozmyślać o nim” – mawiał Artur Schopenhauer. Z rozmyślań tych zrodziła się bajka „Jeżozwierze”, która stanowi receptę na dobre życie.
Więcej szczegółów >>
Jest zima i jeżozwierze chcąc się ogrzać, tulą się do siebie. Niestety szybko doświadczają bólu z uwagi na wbijające się w ciała kolce. Jeżozwierze szukając odpowiedniego dystansu między sobą, przekazują nam ważną prawdę o tym jak dobrze żyć wśród ludzi.
Warsztaty filozoficzne: „Wystarczająco dobre – ćwiczenia z patrzenia”
Jak często patrzymy na coś, szukając w tym wad i braków? A może dostrzeganie przewagi jasnych lub ciemnych stron tej samej rzeczy to nasz odbiór a nie rzeczywistość?
Więcej szczegółów >>
A gdyby tak mieć filtr, który by nie dopuszczał tylu negatywności do naszego widzenia świata? Podczas warsztatów zastanowimy się, dlaczego patrząc na mur z tysiąca cegieł, wśród 998 ułożonych równo, oceniamy go źle, ponieważ dwie położono krzywo. A potem sprawdzimy, czy da się spojrzeć inaczej…
Prowadząca: Dorota Monkiewicz-Cybulska
Warsztaty filozoficzno-plastyczne: „To, co w życiu najważniejsze…”
Patrząc przez otwór kalejdoskopu musimy skoncentrować się na tym, co jawi się nam przed oczami. Nie możemy jednocześnie obserwować całego świata wokół oraz barwnych obrazów. Czy podobnie nie jest w życiu? Musimy wybierać na czym się będziemy koncentrować, co jest dla nas ważne, najważniejsze. Bywa, że zmieniamy zdanie, wtedy jak w kalejdoskopie, barwne elementy sortują się na nowo i układają w inną kompozycję.
Więcej szczegółów >>
W pierwszej części warsztatów odwołamy się do literackich recept na dobre życie. Zastanowimy się, skąd taka różnorodność i czy można znaleźć jakieś punkty wspólne.
W drugiej części spotkania stworzymy kalejdoskopowy obraz tego, co dla nas najważniejsze. Każdy kolorowy element barwnej układanki będzie miał swoje znaczenie.
Prowadząca: Joanna Jawiczuk
Zajęcia zostały odwołane.
Rękodzieło z Filozofią: Jak posiadając mniej możemy czuć się więksi? Eko-filozofia minimalizmu i eko- warsztaty”
Czym jest minimalizm? Czy naprawdę potrzebujemy, aż tak dużo? Ludzkość przez wiele pokoleń tworzyła świat, który zaczyna konsumować nas samych. Zasadne jest postawienie pytania, czy to my mamy rzeczy, czy one mają nas?
Więcej szczegółów >>
Podczas warsztatu zadbamy o siebie i środowisko tworząc woskowijkę i lniany woreczek. Woskowijka to naturalne opakowanie do żywności, które z powodzeniem może zastąpić folię aluminiową, papier śniadaniowy czy plastikowy woreczek. Lniany woreczek, który uszyjecie będzie mógł posłużyć Wam do przechowywania warzyw, owoców, pieczywa lub rzeczy osobistych.
Prowadzenie: Monika Czapka, wstęp: dr Marcin Rządeczka
Warsztaty z fizjoestetyką: „Somaestetyka: ciało jako ośrodek sztuki życia”
Współczesny, amerykański filozof Richard Shusterman, twórca somaestetyki przywraca temat ciała jako jednego z głównych zagadnień rozważań filozoficznych. Cielesna autopraktyka to poszerzanie pola świadomości. Żyć znaczy działać, a działanie na najbardziej podstawowym poziomie, nie może obyć się bez ciała.
Więcej szczegółów >>
„Dobre życie” to z perspektywy organizmu harmonia i regulacja układu wegetatywnego. W dzisiejszych czasach wiele terapii skupia się na obniżaniu poziomu stresu, zmiany trybu walki i ucieczki w tryb snu i trawienia. W naszym organizmie drzemie ogromny potencjał samoregulacji, odpowiedni oddech, ucisk czy pozycja ciała jest w stanie zniwelować ból (działanie miejscowe) ale też na drodze odruchowej wpłynąć ogólnoustrojowo na cały bioorganizm tonizując i regulując napięcie. Na naszym spotkaniu poznacie kilka bioaktywnych punktów, które wspomagają witalność ciała, dowiecie się dlaczego „twarz jest zwierciadłem duszy” oraz dlaczego należy analizować organizm holistycznie.
Prowadzenie: Aldona Gumienniak, wstęp: dr hab. Marcin Krawczyk
Warsztaty z jogą: „Wdech,wydech, szukając równowagi”
Praktyka jogi to nauka uważności. Uważności na siebie, własne myśli, odczucia i emocje. Mamy łatwiejszy dostęp do wiedzy o sobie. Uczymy nasze ciała kontaktu z emocjami i odczuciami poza opiniami i przekonaniami na ich temat. To ogromna różnica, która subtelnie zaciera się w codziennym pośpiechu.
Joga to spójność – połączenie oddechu z ruchem. To w uważnym oddechu dostajemy najwięcej informacji o sobie. A jeśli już coś wiemy, możemy z tym zrobić wszystko.
Więcej szczegółów >>
Podczas praktyki poznamy różne techniki oddechowe i nauczymy się z nich korzystać. W poszukiwaniu „dobrego życia” filozofia jogi często mówi o przyjmowaniu „prawdziwego życia” ze wszystkimi odcieniami, które przynosi. Przenosząc ważność do ciała, oddechu i myśli zmieniamy poczucie siebie z tego „jacy” jesteśmy na to „kim” jesteśmy i co z tego wynika dla jakości naszego życia.
Prowadzenie: Beata Passini
Spotkanie z Filozofią: „Filozofia jako terapia”
Autor wykładu postawi pytanie o terapeutyczną funkcję filozofii, perspektywę doradztwa filozoficznego i praktyki filozoficznej. Punktem wyjścia rozważań jest starożytna idea troski o siebie, terapeutycznej wizji starożytnych szkół filozoficznych (stoicyzm, epikureizm, sceptycyzm), ich nowoczesnych reinterpretacji (Achenbach, Marinoff, Lahav, Brenifer, Amir) oraz wybranych nurtów filozofii współczesnej (Heidegger, Foucault, Wittgenstein).
Więcej szczegółów >>
Podane zostaną przykłady i ogólne założenia współczesnej praktyki filozoficznej i jej relacji wobec innych form wsparcia. Szczególny nacisk zostanie postawiony na doświadczenie transformacji osobowej jako kluczowy aspekt wszelkich form doradztwa. Rozważania z zakresu transformacji jednostkowych i ich uwarunkowań zostaną zakończone szerszą diagnozą kulturową i ukazaniem miejsca i roli współczesnych praktyk siebie i kultur terapeutycznych.
Prelegent: dr hab. Andrzej Kapusta prof. UMCS
Konferencja o Lemie: „Lemoniada”
Sympozjum poświęconym filozoficznym wątkom w twórczości Stanisława Lema.
Życie wydaje nam się wartością samą w sobie. Czy sam fakt istnienia jest jednak wystarczający? Czy każde życie warte jest przeżycia, a może tylko określone sposoby życia uzasadniają jego kontynuację? Jak żyć sensownie, szczęśliwie i wartościowo? Kto o tym decyduje? Jak organizować społeczeństwo, by stwarzać warunki dobrego życia?
Więcej szczegółów >>
Sokrates Cafe to formuła stworzona przez Christophera Philipsa, polegająca na swobodnych spotkaniach ze znajomymi i nieznajomymi, na których podejmowane są rozmaite tematy filozoficzne. Tym razem myślą przewodnią będzie – zgodnie z tematem tegorocznego Dnia Filozofii – dobre życie.
Prowadząca: dr Teresa Klimowicz
Kinozofia: „Zwariować ze szczęścia”
Kinozofia to cykl fascynujących spotkań dyskusyjno-filmowych. W ich trakcie poruszane są najciekawsze pytania z pogranicza filozofii i innych dziedzin. Uczestnicy mają okazję poznać filmy z nowej, głębszej perspektywy. Po projekcji ma miejsce panelowa dyskusja, która przyniesie ze sobą wiele refleksji, ważnych pytań i tematów do rozmyślań.
Więcej szczegółów >>
Tym razem zgodnie z tematem tegorocznego Światowego Dnia Filozofii, zapytamy o to, czym jest dobre życie. Pretekstem do dyskusji będzie film: „Zwariować ze szczęścia”.